Staff List

Senior Leadership Team

RolfP 682x1024 2

Rolf Purvis

Executive Headteacher

Contact

 

Richard Auffret

Richard Auffret

Head of School

Contact

 

Rose Cornelius

Rose Cornelius

Deputy Headteacher

& Safeguarding Lead

Contact

image 2022 05 11 100126

Joe Holmes

Deputy Headteacher

Contact

 

Naomi D'Cunha

Naomi D'Cunha

Assistant Headteacher

 SENCO

Contact

 Nick Harrison

Nick Harrison

Assistant Headteacher

Contact

 

Zoe Treagar

Zoe Tregear

Assistant Headteacher

Contact

 

Chris Armour2

Chris Armour

Assistant Headteacher

& Head of Maths

Contact

RCARRINGTON

Rachel Carrington

Assistant Headteacher

& Head of Science

Contact

Golding Jess

Jess Golding

Assistant Headteacher

& Head of Languages

Contact

OQuayle2

Oliver Quayle

Assistant Headteacher

& Head of Humanities

Contact

Sadie Sharman

Sadie Sharman

Assistant Headteacher

& Head of English

Contact

To contact any of our Senior Leadership Team via Email, click the contact button under their profile.

If this does not work for you, then use this format to write an email to our Senior Leadership Team:

FirstInitialSurname@wvc.tela.org.uk

eg, for John Smith the email address is jsmith@wvc.tela.org.uk

You can also contact any member of staff by sending them a message via the Edulink website or by using the app.

For general enquiries please use the Contact Us page
Divider

Staff List

Full Name

Roles

Lucy Amos-John Teaching Assistant
Linda Anderson Cover/Office Services  Manager
Kathryn Aybak Head of Creative Arts
Lisa Barker English Teacher/ Lead Teacher of Film Studies/Head of KS4
Karen Barlow Cover Supervisor
Jake Barnard 2nd in PE
Kayleigh Blanchard Head of PE/ Maths Teacher
Chloe Blanchette Teaching Assistant
Sharon Bogunovic Student Support Services
Madeleine Bolder-Rito Trainee MFL Teacher
Donna Bowles Cleaner
Frances Bullough Lead Science Technician
Lettie Buxton Teacher of English
Andrew Carruth Teacher of Photography (UQT)
Amanda Carter Cleaning Supervisor
Carrie Carter Head of Geography/ Co-Head of Year 7 & 8
Elizabeth Catterall Teacher of Languages
Shirley Challis Cleaner
Brittany Chambers Teacher of History
Hannah Clark Teacher of History
Ian Cook Teacher of Geography/ Co-Head of Year 7 & 8 
Louisa Courtman Science Technician
Paul Cribb Teaching Assistant
George Cunningham Trainee Maths Teacher
Sandra Cox Teacher of Science
Rachel Darby Teacher of Drama
Jessica Dibb Teaching Assistant
Zoe Dingley Student Support Services
Jane Dowman Teacher of English
Davina Eastwood Cleaner
Romanna Edgmon-Rollings Attendance Officer
Alison Elia Teacher of Languages (UQT) 
Donna Ellsmore Receptionist
Elliot Elstob Teacher of Latin
Tracy Evans Catering Assistant
Lauren Flack Student Learning Hub Tutor 
Rebecca Gerrard Cover Supervisor
Shane Godfrey Grounds & Buildings Maintenance Officer
Tracey Goodhew Data Manager
Adrian Grinnell Exams Officer
Andrea Grover Midday Supervisor/Day Cleaner
Anna Haas Trainee Maths Teacher
Margaret Haile Teaching Assistant 
Karl Hall Site Supervisor
Abbey Hancock Trainee English Teacher
Louise Harper Teacher of Drama
Olive Hedges Cleaner
James Henderson Cleaner
Jane Heppell Catering Supervisor
Charlotte Hockin Teacher of English 
Julie Hodgson Catering Supervisor
Danielle Jarvis Teaching Assistant
Neil Kelly Teacher of Mathematics/Computer Science
Sharon King Cover Supervisor
Malcolm Kitchen Teacher of Mathematics
Alison Lawrence Deputy SEN Manager/Deputy SENCO/ SEN Exams Co-ordinator
Madeleine Lewis Trainee English Teacher
Kylie Major WVC HR Manager/Clerk to Governors (WVC, DMA & GG)
Zak Mappledoram Teacher of PE/Head of Year 9 & 10
Deborah Marsh Teaching Assistant 
Juliet Martin Head of Careers
Terri Martin Teaching Assistant 
Hans Menon Teacher of Mathematics
Connor Morton Teacher of PE/Business Studies
Deborah Munford Art Technician
Richard O'Hara Teaching Assistant
Gareth Owen Teacher of History
Jo-anne Pagram Senior Deputy SENCO/SEN Manager
Rebecca Partner Cabin Team Leader
John Peak Teacher of Science
Paul Rogers Site Supervisor
Craig Royal Teaching Assistant
Lenka Reditt Lead Teacher of Science
Gemma Spencer Teacher of PE/ Lead Teacher of Health & Social Care and Child Development
Gill Spencer Behaviour Hub Manager
Philippa Spencer Inclusion Manager
Jackie Taylor Teaching Assistant 
Daniela Thake Teacher of English
Jessica Theobald Dance/Drama Teacher
Zoe Tregear Assistant Head Teacher
Marina Turmo Luengo Teacher of Languages
Colin Tye Network Manager
Lindsay Waggitt Induction Coordinator/ Teacher of English 
Aidan Ward Apprentice IT Technician
Sarah Welch Teacher of Geography / Lead PSHE 
Dawn West Teacher of Mathematics
Michaela Wickes Teacher orf English
James Wood Teacher of Science
Peter Xia Teacher of Maths